Spacer po Oslo

Categories MIEJSCA
Mewa na tle Opery w Oslo widoki

Rok temu, dokładnie o tej godzinie, siedziałam w samolocie powrotnym z Oslo. Z kartą wypełnioną zdjęciami i głową pełną nowych widoków, wiedzy i doświadczeń. Dziś zapraszam Was na spacer po tym mieście. Zanim pokażę piękne widoki, opowiem chwilkę o tym, co szczególnie zwróciło moją uwagę.

.

Widok z samolotu. Zachod słońca..
W Oslo byłam w ramach wyjazdu zawodowego. Doświadczenia tam zdobyte okazały się niezwykle cenne. Na przykładzie Oslo uczyliśmy się jak dobrze planować przestrzeń miejską we współpracy z mieszkańcami. Masa odwiedzonych instytucji, miejsc w mieście, które są przykładami godnymi naśladowania. Planowanie strategiczne, angażowanie mieszkańców, wyznaczanie ścieżek rowerowych, mała architektura miejska, przestrzeń publiczna dostosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, wspólne ogródki miejskie, aktywne konsultacje społeczne. Było się czego uczyć! Serdeczni gospodarze, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą sprawili, że było to przyjemne i inspirujące doświadczenie.

.

Oslo wykładySpotkanie dotyczące planowania polityki rowerowej w Oslo.
.

Jednym z aspektów, który jest szczególnie warty do przeniesienia do polskich miast, jest znaczne ograniczenie ruchu samochodowego w centrum. Dzięki temu centra miast stają się przyjazne dla osób poruszających się pieszo, na rowerach, dla rodzin i turystów. Stają się miejscem, w którym chcemy spędzać czas. Mam nadzieję, że w moim mieście kiedyś tak będzie. Wiem, że to zależy także ode mnie, więc staram się inicjować pozytywne zmiany w moim  otoczeniu.

.

Oslo centrum miasta bebuszkaCentrum Oslo z ograniczonym ruchem samochodowym.
.

Kolejnym aspektem wartym naśladowania było pożywienie. Wreszcie czułam się jak u siebie! W każdej instytucji witano nas owocami lub bakaliami. Nie było, tak powszechnych w Polsce, niezdrowych ciast i ciasteczek. Zamiast słodkich napojów i kawy, świeża woda i soki. Każdy podany nam posiłek był zdrowy, a w sklepach regały ze zdrowymi przekąskami były naprawdę duże.

.

Oslo zdrowe odżywianie owoce bebuszkaPoczęstunek czekający na nas w ministerstwie.

.

Chętnie przeniosłabym do Polski zwyczaj picia dużej ilości świeżej wody i podawania jej bezpłatnie w każdej restauracji.

.

Oslo zdrowe odżywianie bebuszkaMieszkanka Oslo napotkana we włoskiej restauracji.

Zachwycały także mieszkanki Oslo. Pełne naturalności, z dyskretnym makijażem, nie farbujące włosów, pięknie starzejące się.

Ostatnią rzeczą, o której wspomnę przed pokazaniem widoków będzie tamtejsza pogoda. Podczas jednego dnia zmieniająca się jak w kalejdoskopie. Zmienność ta powodowała, że tęcze mogliśmy podziwiać bardzo często.

.

Oslo tęcza

.
Oslo zapamiętałam jako niebieskie miasto… Pełne błękitnego nieba i wody. Teraz już nic nie mówię, niech mówią moje fotografie. Było pięknie!
.

Oslo widoki

.

Mewa na tle Oslo widok fotografie

.

Oslo zabudowa

.Oslo widoki.

Oslo widoki prom panorama

.bebuszka_oslo_32

.Oslo zamek.

Oslo widoki miasto

.

Oslo.

Oslo piękne widoki.

Opera Oslo.Opera Oslo niepełnosprawny

.

Opera w Oslo.

Opera w Oslo widok.

Oslo widoki

.

..Oslo miasto.

bebuszka_oslo_33

.

Oslo widoki prom

.Oslo wyspa..

Oslo wyspa widoki.

Oslo wyspa zachód słońca.

Nocna panorama Oslo

.

Oslo nocą. Ratusz..

 

2 - komentarze “Spacer po Oslo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *