babcia i dziadek bebuszka.pl Koszalin

Czas z babcią i dziadkiem. Nie każdy ma jeszcze szansę na ten rarytas. My którzy mamy, często go nie doceniamy. Łatwo przychodzą nam za rzadkie odwiedziny. Przecież Oni nigdy się nie obrażają, zawsze i tak nas kochają.

.

rosół babcia.

Jaki jest mój czas z babcią i dziadkiem?

.

Zainteresowanie

Gdy jestem u Nich, nieustannie padają pytania. Jak mi minął tydzień? Jak tacie idzie w pracy? Jak poszedł siostrze egzamin? Czy maluchy mówią nowe słowa? To szczere zainteresowanie jest niezwyczajne. Dla niewielu osób na tym świecie jesteśmy aż tak interesujący. Te rozmowy przywracają mnie też do pionu: gdy na szczegółowe pytania o moje rodzeństwo i rodziców co rusz odpowiadam „Nie wiem”, uświadamiam sobie, że coś jest nie tak i że czas już ich odwiedzić i … zainteresować się.

.
Jedzenie

U babci i dziadka niezwykłe są też rytuały związane z przyrządzaniem i spożywaniem posiłków. Zawsze o tej samej porze. Obiad bez zupy to nie obiad. Przepisy stosowane od kilkudziesięciu lat. Talerze umyte od razu po zjedzeniu. Nic się nie marnuje. Jedzenie wspólne. Kompot. Ciasto drożdżowe na deser. Masło własnoręcznie zrobione.

To nic, że warzywa w dyskontach tanie, a na rynku nawet zdrowe. Warzywa trzeba sobie wyprodukować. Na działce. Czasem ponad siły. Wypielone zawsze idealnie. Babcia i dziadek lubią gości na działce, mogą im pokazać jak rośnie seler i że kwiat puścił nowe pąki. Opowiedzieć, pokazać i wypuścić z torbą pełną aż za bardzo.

Babcia i dziadek schyłek lata spędzają na szykowaniu przetworów. Ogórków w pięciu wersjach, papryki, dżemów. Zachwycająca jest ich cudowna współpraca i zgranie przy przygotowywaniu weków. Podział ról, którego od lat nie trzeba już omawiać: „Ty nalewasz, ja wycieram i zakręcam.” Potem odwracamy słoik i pod kocyk. A nazajutrz do piwnicy. Tam, jak w ogrodzie, goście mile widziani. Pokażemy, opowiemy, damy.
.

Szanowanie rzeczy

U Nich meble i rzeczy żyją dłużej. W lustrze w przedpokoju przeglądałam się, gdy wypadł mi pierwszy ząb. Teraz szukam w nim pierwszych zmarszczek. Na półkach stoją laurki podarowane przez nas kilkanaście lat temu. Doniczki, lampy, obrazy – wszystko jest odkąd pamiętam. Nie tylko meble i rzeczy sentymentalne są tak szanowane. Pojemniczek plastikowy po pieczarkach przyda się do zbierania owoców, torebka po cukrze starannie poskładana posłuży do przechowywania ziół.

Zorganizowanie

Cudowny rytm dnia. Niezmienny i dość wymagający mimo braku odgórnych obowiązków. Wstawanie rano, bez ociągania. Niezmienna od lat stacja w radio, ulubiony serial w tv. O 17 telefon do siostry z Włocławka. Dom gotowy na święta dwa tygodnie przed nimi. Zeszyt na wytyczne lekarzy i teczka na rachunki. W programie telewizyjnym wybrane programy zaznaczone długopisem na tydzień z góry, by nie przeoczyć. Babcia i dziadek pamiętają o urodzinach znajomych i nie potrzebują do tego facebooka. Wszystko przed czasem, wszystko wiadomo, wszystko spisane, zaplanowane, dopilnowane.

Związek

Staż kilkudziesięcioletni. Akceptacja wzajemna największa. Babcia i dziadek znają nawzajem swoje przywary i potrafią z nimi pięknie żyć. Spokój, niezmienność. Brak walki „o coś” i „z kimś”. Miłość, którą widać w drobnych codziennych gestach, w okruchach prozy życia. W radio włączonym przez dziadka, gdy zaczyna się ulubiona audycja babci. I zostawieniu ostatniej porcji pieczeni przez babcię by dziadek się w pełni najadł. Taki związek, gdzie trudno sobie wyobrazić jedno bez drugiego.

.

***

.

Często szukając osób, od których możemy się uczyć, inspirować, czy z którymi możemy spędzać czas wolny, szukamy daleko. Naukę czerpiemy od trenerów, coachów, czytamy artykuły, coraz to nowe publikacje. Oglądamy wywiady i czytamy biografie. Oczywiście, nie ma w tym nic złego, jeśli przy tym pamiętamy o nauczycielach, których mamy najbliżej. I doceniamy mądrość i siłę, którą mamy w sobie.

Zostawiam Wam kilka migawek ze spotkań z babcią i dziadkiem oraz przypowieść o kamieniarzu, którą czytałyśmy na ostatnim Kręgu Kobiet, którego z wielką radością jestem częścią.

.

https://youtu.be/gJ2obTyVPAc

 

ciasto..

babcia.
DSC_5990_1,
DSC_5993.
DSC_5996.
DSC_5994,
DSC_6047.
DSC_6104.
DSC_6051

4 - komentarze “U babci i dziadka

  1. Posiadanie kochających babć to skarb,który trzeba pielęgnować. Jako,że jestem fanką gadżetów to staram się znaleść takie rzeczy,które ułatwią babciom funkcjonowanie. Niedawno google podpowiedziało mi tę stronę https://pomocedlaseniora.pl . Znalazłam tam urządzenie do otwierania słoików. Kupiłam i obydwie babcie są zadowolone-polecam

  2. ojj, jak pięknie oddane nastroje! Przeczytałam i zazdraszczam tych możliwości spędzania czasu z dziadkami, gdzie wszystko jest na swoim miejscu, nawet czas:) Piękna jest miłość Twoich dziadków!
    tej miłości Tobie również życzę z całego serca.
    Na blogu Twoim jestem pierwszy raz- Nie znamy się a również jestem z Koszalina. Teraz to będę zaglądać tutaj systematycznie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *