Wszystko w Twoich rękach!

Categories STYL ŻYCIA

Na co dzień często słyszymy narzekania. Na miasto, w którym żyjemy, na władzę, na rzeczywistość, na pracę. W tym szczególnym dla mnie dniu, jakim jest 7 października, chciałabym Wam zdradzić jak już nigdy nie mieć powodów do narzekań!

:::

Gdy byłam mała uwielbiałam chwile, podczas których wspólnie z tatą odbywaliśmy naszą prasówkę. Rozkładałam wtedy moją Angorkę i Głos Koszaliński i zaczytywałam się. Marzyłam by w przyszłości działać na rzecz potrzebujących, o których czytam w gazetach i by brać udział we wszystkich ważnych lokalnych wydarzeniach, których zdjęcia oglądałam. Wydawało mi się to wtedy nierealne i trudne.
Mając 10 lat, założyłam z siostrą fundację, taką „na niby”. Do sprawy podeszłyśmy niezwykle profesjonalnie. Wymyślona nazwa, logo, legitymacje członkowskie, kronika działań, a nawet kasa poczyniona z książeczki SKO i zapinanego woreczka. Misją była pomoc potrzebującym zwierzętom. Dokarmianie, ratunek, szukanie domów – działania szły nam niezwykle efektywnie. Marzyłam, że gdy dorosnę będę działała w prawdziwej organizacji, choć myślałam, że takie są tylko w Warszawie i że będzie trudno.
Kolejnym, ostatnim już dzisiaj wspomnieniem, jest to o corocznym oglądaniu finałów WOŚP. Ogromne wzruszenie podczas oglądania relacji z innych miast i żal, że nie ma wśród nich mojego. Pamiętam postanowienie, że gdy będę „duża” to zrobię coś by Koszalin mógł zatętnić charytatywnym życiem z masą atrakcji dla najmłodszych. Marzyłam o tym, choć wydawało mi się to czymś nierealnym i trudnym.

Teraz wiem, że to nie jest trudne. Aktywność w naszym mieście, chęć działania na rzecz ważnych dla nas idei, interesowanie się losem swojej małej ojczyzny. To nie jest trudne.

Żyjemy obecnie w cudownych czasach. Czasach pokoju w naszym kraju, rozwiniętej demokracji lokalnej. Jako obywatele mamy realne możliwości na wprowadzanie zmian w naszym otoczeniu. Wiele jest w naszych rękach. Każdy istotny dokument powstający w naszej miejscowości jest konsultowany z mieszkańcami, możemy przyjść na sesję Rady Miejskiej, wypowiedzieć swoje zdanie, dopytać. Możemy zaproponować projekt nowej uchwały, zainicjować zmianę prawa lokalnego. Obecnie popularne budżety obywatelskie dają nam możliwość zaproponowania inwestycji za nawet kilkaset tysięcy złotych. Jeśli tylko chcemy możemy organizować debaty, spotkania, marsze, wystawy, duże wydarzenia. Możemy nawiązać kontakt z dziennikarzami i przedstawić im ważny dla nas temat. Możliwości jest wiele.

Masz pomysł na lepszą organizację ruchu na ulicy niedaleko Twojego domu – zgłoś to do Zarządu Dróg. Masz niezwykłą pasję? Możesz założyć organizację pozarządową – fundację lub stowarzyszenie! W ten sposób możesz przyczynić się do popularyzacji Twojego hobby, do zmieniania rzeczywistości w Twoim mieście. Uwielbiasz hulajnogi? Masz szansę zrzeszyć ludzi z podobną pasją, możesz zorganizować festiwal, pozyskać dotacje na specjalne tory do jazdy, zorganizować prelekcje i warsztaty, wreszcie Twoja pasja może stać się Twoją pracą. Obecnie, nowowotworzone firmy mogą wnioskować o dotację, a organizacje pozarządowe mogą starać się o fundusze z wielu źródeł. Możesz także zainicjować powstanie nowej partii politycznej lub ruchu społecznego.

Twoje miasto, Twoja pasja – czekają na Ciebie!

Pamiętaj o społeczności lokalnej, w której żyjesz i o Twojej odpowiedzialności za jej los.
Pamiętaj o Twoich marzeniach i potrzebach i wiedz, że warto je spełniać.
Pamiętaj o mocy sprawczej, jaką w obecnych czasach może mieć każdy obywatel.

To nie jest trudne.

Potrzeba tylko chęci, wiary, zaangażowania i dużo pracy.

Moją pasją są organizacje pozarządowe. A Ty co chcesz zmieniać w Twoim otoczeniu?

PS. Czemu 7 października to dzień dla mnie szczególny?
Tego dnia obchodzimy w Koszalinie uchwalone przez Radnych święto organizacji pozarządowych. Cudownym było móc brać udział w procesie jego wymyślania i wdrażania, a jeszcze lepiej jest co roku świętować swoje wymarzone święto.

 

Monika Widocka

 

Monika Widocka

Monika Widocka bebuszka

 

Monika Widocka

Monika Widocka koszaliński festiwal organizacji pozarządowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *